Всичко за майчинството – обезщетения, срокове, работа

Т.нар. “майчинство” у нас представлява няколко периода от бременността и отглеждането на детето, за които майката (а в някои случаи бащата или друг роднина) получават обезщетение. Тук ще разгледаме най-важното относно това обезщетение, неговия размер и възможности за получаване.
Обезщетение при бременност и раждане.
То може да се ползва, започвайки 45 дни преди определения термин за раждане, до навършване на 1 година на детето – или общо 410 дни.
За да има право на такова обезщетение, към началото на отпуската майката трябва да е осигурена за общо заболяване и майчинство и трябва да има натрупани поне 12 месеца осигурителен стаж, през който да е била осигурявана за общо заболяване и майчинство. Не е необходимо този стаж да е натрупан непосредствено преди бременността, а може да е разпръснат назад във времето. Имаме ли такова осигуряване може да проверим с ПИК код в сайта на НОИ тук.
Размерът на обезщетението за бременност и раждане зависи от осигурителния стаж и доход на майката през последните 24 месеца. Месечното плащане е в размер на 90% от средното брутно възнаграждение или среднодневния осигурителен доход за този период. Като има ограничения – не може да бъде под 933 лв. (колкото е минималната работна заплата за 2024 г.) и не може да е над нетното ни възнаграждение за двете години назад. Колко точно ще получавате, може да изчислите през сайта на НОИ тук.
Прехвърляне или прекратяване на майчинството
След навършване на 6 месечна възраст на детето, обезщетението за бременност и раждане може да бъде прехвърлено за ползване на бащата, бабата или дядото – когато майката избира да се върне на работа. Съответно ако бъде прехвърлено на друг член от семейството – размерът му зависи от доходите на конкретния човек, който ще го получава.
За да може баба или дядо да получават това обезщетение, тя/той трябва да работи на трудов договор – прехвърляне на майчинство на пенсионер, който не работи, не е възможно.
Друга опция пред майката е да се върне на работа преди изтичане на 1 година от раждането на детето, без да прехвърля майчинството си на друг член от семейството. В такъв случай тя ще продължи да получава 50% от размера на това обезщетение. Например, ако получава обезщетение в размер на 1000 лв., след като се върне на работа в допълнение към заплатата си ще получава от НОИ още 500 лв. месечно.
Отпуск за гледане на дете до 2-годишна възраст
Това е т.нар. майчинство през втората година на детето. Месечната сума на това обезщетение не е свързана с доходите на майката, а е фиксирана – 780 лв. на месец. Изискването и тук е наличието на поне 12 месеца осигурителен стаж назад в годините.
Отново, ако майката избере да се върне на работа и да не ползва правото си на такъв отпуск, ще продължи да получава 50% от тази сума – или 390 лв. месечно до навършване на 2 години на детето (към 2024 г.).
Освен при започване на работа на трудов договор майчинството се прекратява и когато детето започне да посещава детско заведение (градина, ясла).
Трета година майчинство
През третата година от раждането на детето родителите имат право да ползват по 6 месеца неплатен отпуск. За него не получават обезщетение, но този период се зачита за трудов стаж за пенсиониране. Този отпуск може да се ползва наведнъж или на части до навършване на 8 години на детето. Когато се ползва на части, тези части трябва да са с продължителност не по-малка от 5 работни дни.
По закон всеки от двамата родители има право на до 6 месеца такъв отпуск, като единият може да прехвърли до 5 месеца от това си право на другия – и така сумарно само майката или само бащата да използва близо година неплатен отпуск за гледане на дете.
Важно е да се отбележи, че неплатеният отпуск от 6 месеца не може да се ползва едновременно (по едно и също време) от двамата родители. Този отпуск се ползва с уведомление и разрешение на работодателя с предизвестие от минимум 10 работни дни.
При завръщане на работа
Натрупаният през времето на майчинството годишен отпуск може да бъде използван от датата на завръщане на работа. Това означава, че ако майката е отсъствала 1 година, при завръщането си към стандартния годишен отпуск за съответната година има още толкова, натрупан за времето, в което не е била на работа. Много често родителите избират да го ползват още в началото, като по този начин удължат престоя си вкъщи с още един-два месеца.
След завръщане на работа за работещите кърмещи с деца до 8 месеца се полага допълнителен платен отпуск от 2 часа на ден (при близнаци – 3 часа). След осмия месец кърмещите майки имат право на 1 час дневен платен отпуск.
Всеки родител има право на до 40 дни годишен болничен за гледане на дете. В допълнение има и възможност за специален отпуск за гледане на здраво дете в случай на наложена карантина в детската градина или училището.
Майките с деца до 3 години се ползват и с допълнителни защити на работното място. За уволнение от работа на трудов договор се изисква разрешение от ГИТ, като трябва да се докаже основание като съкращаване на щата, намаляване на обема работа, липса на квалификация или дисциплинарни причини.
При породени деца
При породени деца – т.е. раждане на следващо дете преди навършване на 2 години на по-голямото братче/сестриче, ако има сливане на периода, в който майката е вкъщи за гледане на дете, парите за майчинство ще се изчисляват на база осигурителния доход отпреди първото раждане. Т.е. майката би получавала обезщетение не по-малко от това, което е било и с първото й дете. В същото време със старта на отпуска за бременност и раждане на второто бебе майката би прекъснала първото си майчинство, което означава, че ще й се полагат и 50% от обезщетението за по-голямото дете.
Здравейте!
Имам следната ситуация: В майчинство втора година съм. Предстои да се върна на работа след няколко месеца. Междувременно разбрах, че работодателят ми е назначил друг на моята позиция (не по заместване) и свобидно място за мен няма. Очаквам предложение за нова позиция. Какво мога да предприема, ако новопредложената позиция не отговаря на квалификацията ми? Знам, че работодателят е длъжен да предложи до 3 позиции, но ако никоя от тях не отговаря, какво мога да направя аз? Знам за няколко колежки, които са били в същата ситуация (по време на майчинството им закриват позицията им, предлагат несъответстващи нови позиции и накрая колежките ми са напуснали, без да получат компенсация от работодателя).
Здравейте! Казусът е трудово-правен. Без пълната информация не бих искала да изказвам съвети и мнение. Бих препоръчала обаче да се свържете за консултация с Инспекция по труда за или с адвокат по трудово право за конкретно сатновище.
Благодаря! Имам такова намерение, но реших да попитам и тук 🙂
Здравейте, майчинство съм втора година.
Предстои ми смяна на фирмата.
Детето ми е на година и осем месеца съответно имам още четири месеца да вземам половин майчинство,но как стоят нещата за да се упомене всичко това в ной,коя фирма новата или старата трябва да подаде тази информация.
Благодаря .
Здравейте!
Новият работодател има ангажимент да подаде данни за трудовия договор към НАП, съответно оттам и към системите на НОИ. През този работодател или директно към НОИ Вие трябва да подадете отново Приложение 8, тъй като има промяна на обстоятелства – в случая промяна на осигурителя.
Здравейте.Моля за информация относно ..
На 1.04 ми изтича платеният отпуск натрупан от 2 години майчинство.Детето ми е на 2 год и 3 месеца.Искам да продължа 3-та година майчинство,но при пускане на детето на ясла какви са условията и ще спре ли работодателя осигуровките ми?
Здравейте!
Третата година майчинство е неплатен отпуск. За ползването на такъв отпуск по чл. 167а от КТ детето не трябва да е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Съгласно тълкуване, публикувано и от Министерството на труда и социалната политика, детските ясли и градини не са заведение на пълна държавна издръжка, доколкото родителите плащат такса за услугата, т.е. това обстоятелство не е пречка за ползване на неплатения отпуск по този член от кодекса.
Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се признава за трудов стаж. Лицата, които ползват този неплатен отпуск, са здравно осигурени за сметка на работодателя си. Други осигурителни вноски освен здравните не се дължат.
Благодаря ви за обстойния отговор.В Бургас не се заплаща такса за ясли и градини .Мисля,че общината ги поема.Когато родителите не плащаме нищо за яслата ,възможно ли е да спре работодателя осигуровките ?
Препоръчвам да се обърнете за тълкуване към Министерството на труда или НОИ, за да обясните в детайли и да Ви дадат категоричен отговор на база на своята практика. Контактният център на НОИ: 0700 14 802
Много благодаря!
Привет! Ще съм безкрайно благодарна на отговор от Ваша страна!
Ситуацията е следната – в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г.възраст след майчинство. Бащата ми прехвърли 5 месеца и сега тече последният месец от цялата отпуска. Детето ще тръгне на детска септември месец, съответно през лятото трябва да бъда в платен отпуск 2 месеца и после 1 месец нормален неплатен отпуск. Но забременях, терминът ми е за края на ноември.
Като допълнение – започнах работа в нова фирма преди първата бременност и разбрах точно тогава, че съм забременяла. Не е изтекъл изпитателният срок, защото бях в болничен в началото и съм работила 4-5 месеца официално в тази фирма. Имам опит преди това в друга – 2 години. Въпросите са ми:
1. Дали ще получавам майчинство за второто дете, ако да, откога пресметнато?
2. Кога е подходящо да кажа във фирмата, за да няма опасност да ме уволнят…?
Здравейте!
За да имате право на парично обезщетение за бременност и раждане е необходимо: 1. Към началото на отпуската за раждане да сте осигурена (във Вашия случай да има наличие на действащ трудов договор); 2. да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство (назад във времето, не задължително последните 12 м.). Размерът, който ще получавате, зависи как точно се застъпват двете бременности и отпуските за тях.
По отношение на защита от освобождаване. Първо е редно да се посочи, че служителят се ползва със защита от освобождаване, докато е в период на болничен. Също така има определени защити от уволнение за бременни жени. Имайте предвид, че описаните в закона защити на бременните важат от момента на съобщаване за бременност на работодателя с представяне на медицински документ (най-добре писмено, с входящ номер, за да има следа за датата).
В какво се изразява защитата? Бременна служителка може да бъде уволнена с предизвестие само при: закриване на предприятието; отзак да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място; когато заеманата от служителката длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност; при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор. Бременната служителка може да бъде уволнена и без предизвестие при задържане за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение (за дисциплинарно уволнение се изисква разрешение от Инспекцията по труда).
Много благодаря за отговора!
В случая става въпрос за прекратяване на договора, тъй като не ми е изтекъл изпитателният срок. Защитите за бременни включват ли такъв казус – да не бъде прекратен договора през изпитателният срок, поради бременност или не?
Извинявайте, пропуснала съм това. Според тълкуване на ВАС, цитираните защити не са приложими в случай на период на изпитателен срок с клаузи за освобождаване без предизвестие в полза на работодателя.
Не знам детайли по казуса и взаимоотношенията Ви с работодателя, но съветът ми е ако може да говорите открито и заедно да намерите решение.
И защитата чрез подаване на този медицински документ какво точно представлява – просто амбулаторен лист от гинеколога или от личния лекар? Или нещо по-специално?
В Кодекса на труда е посочено „удостоверяване на състоянието с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.“ Такъв документ може да бъде амбулаторен лист, медицинско удостоверение или друг, но задължително издаден от компетентен здравен орган.
Какъв е размерът на здравно осигуряване от НОИ по време на всяка година от майчинството? Минимално осигуряване все едно си на минимална заплата или осигуряване според БРЗ посочена в трудовия договор на служителя?
Здравейте!
Размерът на здравните вноски по време на отпуск по майчинство е описан в чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за здравното осигуряване:
Чл. 40. (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:
5. за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане, в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда, отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст по реда на чл. 164б, ал. 1 и 5 от Кодекса на труда и отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) по реда на чл. 164в от Кодекса на труда – минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, с изключение на лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване, са в същия размер и се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Здравейте,
В отпуск по майчинство съм втората година и искам да бъда освободена по взаимно съгласие. Ще ми бъде ли изплатено обезщетение за неизползван платен годишен отпуск?
Здравейте!
При прекратяване на трудови правоотношения служителят има право да получи парично обезщетение за неизползвания си годишен отпуск, про рата на отработеното време в календарната година, а за по-стари години – ако не е изтегкло ползването му по давност.
Здравейте!
Моя роднина ми сподели следният казус от който останах без думи😳
Бременна в 5-ти , месец я назначават на работа на ТД, и след 7 дни излиза в болничен. Ражда ,попълва си документите при работодателя за майчинство , след което получава писмо от НОЙ , което гласи ,че няма да получава майчинство и защото била назначена на работа в много напреднала бременност . На всичко отгоре щяло да трябва да връща парите които е получавала като болничен.
Въпросът ми е наистина ли са такива законите и как да постъпи тя ,за да получава майчинство?!?!!!
Здравейте!
От описанието Ви не стават ясни редица обстоятелства, които са важни за казуса. Съветът ми е да поискате от НОИ официално писмено разяснение (ако не сте получили) за мотивите за отказ на болничен, за да се видят фактите и тогава може да прецените какви действия са възможни – иначе само гадаем. Имала ли е бременната жена предишен осигурителен стаж, имала ли е непрекъснати здравноосигурителни права, осигурявана ли е за бременност и раждане и още много елементи, които от описаното не са ясни.
Здравейте,
Имам въпрос относно това как ще ми бъде изчислено второто майчинство тъй като се върнах на работа средата на октомври 2024 и се очаква да излезна в 45 дневния болничен на 01.07.2025 година. Детето ми беше на година и половина (родено е април 2023), когато се върнах на работа и съответно до сега (април 2025) взимах половината майчинство за втората година + заплатата си. Знам че майчинството се изчислява на база предходните 24 месеца, но как ще бъдат сметнати месеците преди октмври 2024, когато съм била в първото майчинство? Изчисляват се като минимална работна заплата, 780 лв, или това което реално съм взимала от НОИ през първата година и като 780 лв за месеците от април до октомври?
Надявам се че обясних правилно ситуацията.
Благодаря предварително!
Здравейте!
За изчисление на прогнозния размер на майчинството може да използвате калкулатора на НОИ: https://reps.nssi.bg/CalculateMaternityBenefits/
В системата им са регистрирани всички данни за възнагражденията Ви в предходните 24 месеца.
При изчисление на обезщетение за бременност и раждане за следващо дете през периода на изплащане на обезщетение за първото, обезщетението е в размера за предходното дете, ако това е по-благоприятно.
Здравейте, бихте ли ми казали какво се случва с дните от месеца преди навършване на годинка на детето. Например на 08.04.2025 навърши 1 годинка. На 15.05.2025 получих сума от 780 лв. Предполагам е за месец Април, а други суми не са постъпвали. От счетоводството на фирмата ми казаха, че е фиксирано на 780 лв, което разбирам, но все пак се чудя какво се случва с тези няколко дни преди детето да навърши годинка. Очаквах, че ще бъдат калкулирани на база осигурителния стаж, който не е бил минималната работна заплата. Благодаря!
Ако имате ПИК от НОИ, влезте в секцията с ел. услуги на техния сайт. Оттам изберете „Справка за изплатени Парични Обезщетения и Помощи от ДОО чрез НОИ“ или „Справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО“. Там ще Ви излезе информация за всички плащания за периода, които НОИ е направило към Вас, със съответните основания за това. Ако откривате несъответствие, може да се свържете с тях или с работодателя си за изясняване на обстоятелствата.
Здравейте, искам да попитам нещо. В момента съм в майчинство втора година, което свършва на 28.07.2025 г. Искам да се върна една седмица по-рано на работа т.е. на 21.07.25 г. ,заявление по кой член е необходимо да подам към работодателя, за да се върна на работа? Детето няма да посещава ясла все още.
Така описаният случай касае чл. 54 от КСО.
И се попълва: Приложение № 8 – Заявление-декларация при неизползване на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на основание чл. 54 от КСО
Може да откриете образците в сайта на НОИ тук: https://www.noi.bg/administrativno-obslujvane/formulqri/formulyari-i-obraztsi-za-vremenna-nerabotosposobnost-i-maichinstvo/
Здравейте.В майчинство съм втора година.Детето в момента е на 1 г и 3 м.Мисля септември месец да я пусна на ясла и тогава ще бъде на 1 г и 6-7 м и да се върна на работа.
Имам ли право на платена отпуска и колко дни ще бъде тя за това време в което съм била в майчинство?
Другият ми въпрос е мога ли да получавам половин майчинство до като детето навърши 2 г и работя и в този случай пак ли имам право на платената отпуска за времето в което съм по получавала пълно майчинство или щом получавам половин майчинство нямам право на отпуската?
Здравейте!
Да, периодът на майчинство се зачита за стаж и съответно през това време се натрупва годишен отпуск. Може да го ползвате на куп или на част след връщането си на работа. Дните натрупан отпуск се изчисляват про рата на времето в майчинство – проверете и изчислете заедно със счетоводителя във фирмата какво се е натрупало. При стандартен трудов договор имаме 20 дни платен годишен отпуск за всяка календарна година – каквото не сте използвали от този отпуск във времето на майчинство, се е натрупало.
По втория въпрос – до навършване на 2 години на детето, ако майката се върне на работа, продължава към заплатата си да получава половин майчинство. Във втората година размерът на майчинството е 780 лв. – съответно при връщане на работа ще получавате 390 лв. Платеният отпуск е полагаем отпуск – името му подсказва, че периодът, в който сме в платен отпуск, също се заплаща (т.е. получаваме заплата, получаваме и съответно половин майчинство).
Здравейте много бих се радвала да ми отговорите на въпроса бях по майчинство 2 години след това ползвах платен отпуски и като приключи ползвах неплатен 6 месеца сега съм бременна на 2 месеца мога ли да започна с болничния и дали след като съм била в неплатен отпуск ще пречи ли на изплащането на болничен и след това за майчинството
Здравните ми осигоровки до момента ги плащат от работата там имам вече 4 години стаж с майчинството
Здравейте! Дали може да ползвате болничен, с каква продължителност и с какво предназначение може да определи проследяващият/лекуващият лекар.
В общия случай – щом сте осигурена за рисковете общо заболяване и майчинство, може да ползвате болничен и да получите обезщетение за неработоспособност.
За отпускът по майчинство съответно е нужно да имате натрупани поне 12 месеца трудов стаж с осигуряване за риска „Общо заболяване и майчинство“ (което при Вас е налице) и към началото на отпуска също да се осигурявате (което също разбирам е налице). Относно размера на обезщетението при майчинство – изчислението му по принцип е въз основа на средния доход от последните 24 месеца, но не по-малко от минималната работна заплата. Може да влезете в сайта на НОИ с ПИК код и да проверите с техния калкулатор ориентировъчния разрмер спрямо наличната при тях информация за осигуровките Ви назад във времето.
Здравейте, майчинството се счита за трудов стаж, следователно периодът счита ли се за 1ва категория труд, ако майката е излязла в отпуск по майчинство от професия, която е 1ва категория?
Благодаря!
Периодът на платен отпуск поради бременност и раждане (410 дни) и отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст се считат за трудов стаж.
По отношение на категоризирането, категорията на труда се определя въз основа на характера на извършваната работа и условията, при които тя се полага. Платеният отпуск, независимо от неговото основание, също се счита за трудов стаж според КТ. Във въпроси и отговори на сайта на НОИ се посочва, че категоризирането на стажа за този период не се променя и е такъв, какъвто е определен съгласно длъжността на лицето – в случая първа категория.
Това тълкуване не представлява правно становище. Съветваме Ви да се обърнете към НОИ за допълнително тълкуване.
Здравейте, възможно ли е лице, което упражнява свободна професия (лекар по дентална медицина) и е в отпуск за отглеждане на дете до 410 дни, да прекъсне временно отпуска за отглеждане на дете до 410 дни, т.е. да се върне на работа примерно за 1 месец, след което да поднови отново отпуска за отглеждане на дете до 410 дни? И ако да, додходът за този 1 месец ще се вземе ли предвид за обезщетението, което ще получава при подновяване на отпуска за отглеждане на дете? Детето е навършило 6 месеца. Благодаря!
Да, няма пречка в закона да прекъснете временно отпуската си – за целта се подава съответната декларация за промяна на обстоятелства към НОИ. След това, ако все още сте в рамките на тези 410 дни, трябва отново да подадете декларация за възстановяване на ползването на отпуск по майчинство за първата година.
По отношение на размера на обезщетението – добре е да се обърнете с този въпрос към НОИ, но от разпоредбите в закона моето тълкуване е следното:
Законът посочва, че за размера се взимат предвид осигурителните вноски за период от 24 м. преди „началото на отпуска“ – това е първата дата, на която е започнат отпускът за бременност и раждане. Ако прекъснете временно този отпуск и го подновите, не се променя „началото“, тъй като подновяването е за остатъка от същия отпуск (до 410 дни), а не за нов.
Това не е правно тълкуване и препоръчвам да се обърнете към НОИ за допълнителни уточнения.
Здравейте, бих искала да ви помоля за информация относно няколко въпроса:
– първата година от майчинството ми изтече на 30.05.2025, сега карам втората. При изтичане, доколкото разбрах се попълва нова декларация за ползване на майчинство за отглеждане на дете до 2 г. Работодателят ми изпрати тази декларация след срока, до който е трябвало да бъде подадена, под претекст, че не съм казала, когато съм излезнала по майчинство миналата година дали ще се върна по-рано на работа. Съответно попълних декларацията и веднага я изпратих към счетоводния отдел, като се надявам всичко да е наред с изпращането на обезщетението за втората година. Въпросът ми е, ако в случая декларацията и информацията не са предадени към съответните институции, какво се случва и кой носи отговорност в конкретния случай?
– и още един въпрос – работодателят искала да подпиша анекс относно промени по трудовия ми договор, като промяна на сумарно работно време и други. Има ли право да изисква и да променя договора ми, и да ме кара да подписвам такива документи. докато съм в майчинство?
Благодаря ви предварително за съдействието.
Здравейте! Ако декларацията не бъде подадена навреме, може да се забави изплащането на обезщетението, но правото Ви на обезщетение не се губи автоматично, стига да сте осигурена и да отговаряте на условията.
Декларацията, която Вие сте попълнили и подписали е към работодателя. От своя страна той има задължението да предостави информация и документи към НОИ – ако имате ПИК за сайта на НОИ, може да проверите там в профила си кога и какви декларации и информация относно Вашата отпуска и обезщетения са подадени.
Относно втория въпрос, докато сте в отпуск по майчинство, Вие оставате в трудово правоотношение. Работодателят няма право едностранно да променя Вашите условия по трудов договор, включително работното време, без Ваше писмено съгласие – т.е. работодателят може да предлага промени и ако сте съгласни, да подпишете анекс, но такива промени не могат да бъдат изисквани императивно.